Spędziliśmy 4 dni w okolicach Parku Mużakowskiego, który wpisany jest do dziedzictwa kultury UNESCO. Leży on po obu stronach Nysy Łużyckiej, a więc na terenie Niemiec i Polski. Założony został przez ksiecia Hermanna von Pücklera, który zafascynowany kulturą angielską postanowił na tych terenach utworzyć park w stylu angielskim.
Naszą bazą było Ranczo Gozdawa. Miejsce gwarantuje spokój, ciszę oraz dużo miejsca do grillowania i odpoczynku. Jest możliwość rozpalenia ogniaska, opalania na leżakach czy wypożyczenia roweru nawet z przyczepką. Najważniejszą rzeczą dla nas było to, iż Ranczo znajduje się zaledwie 300m od szlaku rowerowego, który prowadzi po dawnym nasypie kolejowym (trasa Cielmów - Łęknica).
Kręcenie po Parku Mużakowski
Zaraz po przyjeździe wybieramy się zobaczyć dzieło Pücklera. Przyznać trzeba, że ogród jest piękny.
Miasto Róż
Drugiego dnia Ignacego napotkały niemałe problemy żołądkowe, które wykluczyły go oraz jego mamę;) z kolejnej wycieczki rowerowej. Sam postanowiłem pojechać do Forst, które z uwagi na ponad 100 – letni Park Różany jest nazwane „Miastem Róż”. Ja róż nie widziałem, bo pojechałem tam zobaczyć miasto, które przed II Wojną Światową znajdowało się po ubu stronach Nysy Łużyckiej. Niestety Polskiej częsci już nie ma, bo cegły z kamienic wykorzystano na odbudowę Warszawy.
Park księcia Pücklera w Branitz
Kolejny dzień byliśmy już komplecie. Zostawiamy auto w miejscowości Spremberg. Dalej pedałujemy wygodną ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Sprawa. Kręcimy do Branitz koło Chociebuża, aby zobaczyć park, który jest kolejnym dziełem ogrodnika i artysty Pücklera.
Przed drogą powrotną zmuszony byłem wjechać do Chocieboża w poszukiwaniu sklepu z wodą. Jak podrużujesz po Niemczech rowerem pamiętaj, że sklepów we wioskach nie napotkasz.
Kopalnia Babina
Ostatniego dnia pojechaliśmy do Dawnej Kopalni Babina. Na jej terenie poprowadzona jest 5 km ścieżka pieszo - rowerowa z której podziwiać można jak natura fantastycznie radzi sobie z degradacją środowiska naturalnego, wywołaną przemysłem wydobywczym. W latach 1920 – 1973 wydobywano tutaj węgiel brunatny i ił ceramiczny.